Informacje

  • 20 lutego 2025
  • wyświetleń: 1758

Od dziś interwencje policji będą nagrywane. Kamery nasobne trafiły do bielskiej komendy

Od dziś zdecydowana większość policjantów patrolujących ulice Bielska-Białej, będzie wyposażona w kamery nasobne. To urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk podczas interwencji. Urządzenia trafiły do funkcjonariuszy prewencji i drogówki.

Kamera nasobna, policja, policjanci, kamery
fot. policja.pl


Pomysł kamer nasobnych na mundurach policjantów narodził się wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie było wiele niejasności w sprawie użycia broni palnej przez mundurowych. Obecnie za oceanem większość policjantów nagrywa przebieg swojej służby. Pomysł ten podchwyciły niektóre europejskie państwa, w tym także Polska. Od kilku lat z mniejszą lub większą intensywnością, urządzenia rejestrujące trafiają do poszczególnych komend w kraju. Przyszedł czas na KMP w Bielsku-Białej.

Kamery wśród funkcjonariuszy mają tyle samo przeciwników co zwolenników. Prawda jest taka, że uczciwy policjant, który rzetelnie wykonuje swoje obowiązki nie ma się czego obawiać. Urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym około 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowanym. Kamera rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji.

Kamera nasobna, policja, policjanci, kamery
fot. policja.pl


Policjant jest zobowiązany poinformować osobę, wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana. Warto podkreślić, że funkcjonariusz nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji w zarejestrowane nagranie. Po zakończonej służbie mundurowi zdają sprzęt, a nagrania są archiwizowane przez przełożonych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, do materiałów można wrócić i przeanalizować interwencję.

Kamery zmniejszają ilość skarg na funkcjonariuszy. Zdarzają się sytuacje, w których policjanci pomawiani są o nieprawidłowe przeprowadzenie czynności. Zapisy kamer na mundurach pomogą rozstrzygać spory. Mając nagranie interwencji, można w sposób jednoznaczny wyjaśnić sprawę. - Od czasu gdy używam kamery nie było na mnie żadnej skargi - przekazał nam w rozmowie policjant z Bielska-Białej, który pełni służbę w jednej ze śląskich komend. - Wcześniej były sytuacje, że ktoś złośliwie chciał mi zrobić pod górę, pisał skargę do komendanta, a ja się musiałem tłumaczyć mimo, że nie zrobiłem nic złego - dodaje policjant.

Kamera nasobna, policja, policjanci, kamery
fot. policja.pl


Kamery oddziałują także prewencyjnie. Osoby, wobec których podejmowana jest interwencja kontrolują swoje zachowania zdając sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji.

Policjanci mogą wyłączyć kamery w sytuacji, gdy rejestracja obrazu oraz dźwięku nie jest konieczna. Do takich sytuacji należy m.in. przerwa w realizacji interwencji i np. czas spędzony w toalecie.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.