
Informacje
- 1 kwietnia 2025
- wyświetleń: 3906
[FOTO] To nie było potrącenie, choć na pierwszy rzut oka mogło tak wyglądać
We wtorek, 1 kwietnia około godziny 6 rano na ul. Krakowskiej w Bielsku-Białej, doszło do dość nietypowej sytuacji. Przejeżdżający kierowcy mogli zauważyć zaparkowany na środku drogi samochód i osobę leżącą za samochodem. Na pierwszy rzut oka sytuacja wyglądała na potrącenie, ale to tylko pozory. W rzeczywistości doszło do ataku padaczki u osoby podróżującej Fiatem. To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie. Podobne zdarzenie miało miejsce w poniedziałek, 31 marca przy ul. Drzymały w Czechowicach-Dziedzicach.

Z taką sytuacją jak atak padaczki może spotkać się każdy z nas. Jak postępować? Poniższe rady dotyczą uogólnionych napadów z drgawkami. Najważniejsza jest wiedza, że nie można zatrzymać ataku, który już się rozpoczął. Na ogół chory pada na ziemię i nie masz czasu na przytrzymanie go.
Co natomiast możesz zrobić?
- Zachowaj spokój i zimną krew - nie krzycz, nie panikuj, nie płacz.
- Nie ruszaj chorego, chyba że znajduje się w niebezpiecznej pozycji, która może spowodować obrażenia, albo na środku ulicy.
- Zabezpiecz miejsce, w którym znajduje się chory. Usuń z jego zasięgu wszystko, co może spowodować obrażenia.
- Nie wkładaj niczego do ust chorego.
- Rozwiąż choremu krawat lub poluzuj kołnierz.
- Po zakończeniu napadu włóż pod głowę chorego poduszkę lub złożoną odzież i delikatnie przewróć go na bok (aby oczyścić drogi oddechowe i przyspieszyć przepływ śliny). Upewnij się, że łatwo oddycha.
- Pozwól choremu odpocząć.

Wezwij pomoc, jeśli:
- atak trwa dłużej niż 5 minut: przedłużone ataki mogą być śmiertelne
- nowy kryzys pojawi się natychmiast po pierwszym
- utrata przytomności utrzymuje się kilka minut po zakończeniu ataku
- oddech lub stan świadomości nie powracają
- osoba ma wysoką gorączkę
- chory czuje się wyczerpany
- kobieta jest w ciąży
- chory ma cukrzycę
- chory się skaleczył
- to pierwszy atak chorego.
Pozostań z chorym do czasu ustąpienia napadu, odzyskania świadomości lub przyjazdu karetki. Jeśli jesteś w stanie, postaraj się liczyć czas od rozpoczęcia napadu. To istotna informacja dla lekarza z pogotowia ratunkowego. Padaczka może być zwiastunem nagłego zatrzymania krążenia
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.